Nové povoľovacie podmienky pre voľné PMR pásmo

Možno si niektorí z vás už všimli, možno ešte nie, ale 2. októbra 2018 vstúpilo do platnosti nové Všeobecné povolenie č. VPR – 03/2018, ktoré nahradilo doteraz platné povolenie č. VPR – 20/2012 a teda sú tu nové povoľovacie podmienky pre vysielanie v pásme PMR 446. Celé nové Všeobecné povolenie si môžete prečítať na stránke Telekomunikačného úradu SR https://www.teleoff.gov.sk/data/files/49127_vpr-03_2018-rusi-vpr-20_2012-pmr-446_021018.pdf . Čo sa vlastne v povolení zmenilo, aké máme nové povinnosti, prípadne zákazy, úpravy a povolenia oproti predchádzajúcemu Všeobecnému povoleniu č. VPR – 20/2012?

Je úpne jasné a samozrejmé, že nové povolenie sa pridŕža všetkých platných povolení a nariadení v rámci EÚ. Potešiteľné je, že PMR 446 pásmo sa rozšírilo z doterajšieho 446,000 až 446,100 MHz na 446,000 až 446,200 MHz pásma. Teda je pridaných 8 nových kanálov a využiteľné je 16 kanálové pásmo PMR. Šírka kanálov je 6,25 kHz a 12,5 kHz so strednou frekvenciou najnižšieho kanálu 446.003125 MHz alebo 446,006250 MHz. Stále platí, že sa smie použiť maximálny výkon 0,5 W. Zaujímavosťou je, že sa už spomínajú okrem analógových aj digitálne druhy prevádzky. Pozor, stále tiež ostala v platnosti nepretržitá dĺžka vysielania, ktorá nesmie presiahnuť 180 sekúnd. Po tomto čase musí zariadenie aicky vysielanie prerušiť. To, že tieto rádiové zariadenia prevádzkované na základe tohto všeobecného povolenia nemajú právo na ochranu pred rušením od rádiových zariadení oprávnených používať uvedené frekvencie a nesmú spôsobovať rušenie iným rádiovým zariadeniam je asi jasné. Platilo to aj v predošlom povolení. Určite sa však musím vrátiť k bodu 1. Všeobecného povolenia, kde sa objavili nové zakazujúce skutočnosti, ktoré v povolení doteraz neboli. Bod jedna teda znie doslovne:

Povolené sú len ručné, prenosné rádiové zariadenia výlučne s integrovanou anténou, pričom sa vylučuje používanie základňovej stanice, opakovačov alebo pevnej infraštruktúry. Pri základňovej stanici som trochu na pochybách, keďže zariadenia podobného typu sa doteraz bežne predávali a môžeme sem zaradiť aj zariadenia typu “Baby Sitters”, ktorých je už predaných a používaných veľké množstvo a pracujú presne v pásme PMR 446. Ostatným zákazom a nariadeniam v bode 1. Všeobecného povolenia sa však dá rozumieť.

Takže PMR operátori, treba si podrobnejšie aj dva a viackrát prečítať nové Všeobecné povolenie č. VPR – 03/2018, aby ste sa zbytočne nedostali do konfliktu so zákonom, lebo tieto zariadenia podliehajú štátnemu dohľadu v telekomunikáciách. Pre tento účel je prevádzkovateľ zariadenia povinný umožniť oprávneným osobám prístup k zariadeniam. Nedodržanie podmienok tohto povolenia je postihnuteľné podľa zákona o elektronických komunikáciách, píše sa tiež ďalej v bode 7 tohto nového povolenia.

albbert

Zdieľať na:

5 thoughts on “Nové povoľovacie podmienky pre voľné PMR pásmo

  1. Myslim si ze Opakovace nie su zakazane bo ich je hafo…a ten kto vysiela ich priamo nepouziva ba nemusi o nich ani tusit,
    , Bao. 5 ma milion ludi a ….je jednotka na PMR i. ked je to watt + i antenka demont…co nema byt, no a ved si ju prilepim mamutom dam navlek a rovnako to. bude hobby teleport hlasu…
    …stolne radia …to moze byt kazde co je na stole…:) hlavne ze konklavy TVDVB rusia frekvencie a nikoho to…nese….ked bude tma bude kazda rucka in….

  2. Toto je vyborna sprava. Som zvedavy, ze,a ko dlho bude trvat vyrobcom beznych pmr staniciek a teda aj vyrobcom babysitterov kym sa prispôsobia novej smernici a zaplavia trh stanicami s 16CH alebo to nebudu moc riesit a zostanu pri starej norme 8CH.

  3. To s tým 3 minútovým časovým limitom, to trochu prehnali. Ale chápem prečo to vzniklo. A ľudia ktorí si kúpia PMR vysielačky môžu byť radi, že keď začnú používať toto zariadenie či už za účelom rekreácie alebo pracovne, tu nájdu takmer na 100% tiché nerušené pásmo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *