Geostacionárna družica Es’Hail-2 na obežnej dráhe

15. novembra 2018 bola na palube rakety SpaceX Falcon 9 vynesená do vesmíru kuvajtská geostacionárna družica Es’Hail-2. Okrem komerčných transpondérov sú jej súčasťou aj dva rádioamatérske transpondéry. Historicky ide o prvé amatérske transpondéry na geostacionárnej dráhe, ktorá znamená, že družica bude voči Zemi na nemennej pozícii a nebude potrebné otáčať za ňou antény.

Momentálne sa družica nachádza na testovacej pozícii 25,5°, kde bude niekoľko mesiacov prebiehať testovací program. Po jeho úspešnom ukončení bude presunutá do cieľovej pozície 26°. Rádioamatérske transpondéry nebudú počas testovania v činnosti a zapnuté budú až po úspešnom spustení komerčnej časti družice, čo sa očakáva vo februári 2019.

Rádioamatérske transpondéry, označované ako Phase 4, budú dva – jeden lineárny so šírkou pásma 250 kHz a druhý pre širokopásmové módy so šírkou pásma 8 MHz. Linerárny transpondér bude určený pre tradičné analógové prevádzky (CW, SSB…), širokopásmový pre experimentálne digitálne prevádzky a pre amatérsku DVB televíziu. Uplink bude v pásme 2,4 GHz (S-Band) a downlink v pásme 10 GHz (X-Band). Pokrytie družice bude siahať od Brazílie cez Európu až po Thajsko. Slovensko sa nachádza v strede pokrytia, takže dostupnosť družice z nášho územia bude bezproblémová.

Informáciu priniesol Roman OM3EI na stránkach Slovenského zväzu rádioamatérov www.hamradio.sk
albbert

Zdieľať na:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *