Stretnutie TATRY 2018 – doplnené info

Slovenský zväz rádioamatérov organizuje 44. ročník stretnutia rádioamatérov TATRY 2018. Stretnutie sa uskutoční v dňoch 16.-18. novembra 2018 v hoteli Satel v Poprade. Program stretnutia bude tradičný: osobné stretnuia rádioamatérov, burza, stánky a prezentácie firiem s rádioamatérskym sortimentom, odborné prednášky a fóra a samozrejme chýbať nebude ani sobotňajší hamfest.

Oproti predchádzajúcim rokom je v programe niekoľko noviniek. Prvou je, že v sobotu nebudeme začínať slávnostným otvorením. Túto slávnostnú časť sme presunuli na sobotňajší večer. Vďaka získanému časovému priestoru sme mohli program rozšíriť o dve odborné prednášky.

Ďalšou veľkou novinkou je sobotňajší večerný hamfest, ktorý bude začínať už o 19,00 slávnostnou večerou. Večera sa teda nebude podávať v reštaurácii, ale bude súčasťou hamfestu vo veľkej sále na 1. poschodí. Po večeri už účastníci zostanú v sále a budú nasledovať krátke oficiality a po nich tradičná večerná zábava s výbornou hudbou do tanca, tombolou a programom.

Uvedené zmeny robíme preto, aby sme jednak rozšírili odborný program o ďalšie prednášky a spojením večere s hamfestom chceme vytvoriť dôstojný záver stretnutia. (Hovorí sa na stránke Slovenského rádioamatérskeho portálu).

__________________________________________________________

DOPLNENÉ INFORMÁCIE:

QSL služba SZR oznamuje, že na stretnutie do Popradu prinesie QSL lístky pre všetkých okresných alebo klubových manažérov a pre tých jednotlivcov, ktorí sa na stretnutie prihlásili. Okrem toho prinesie QSL lístky všetkým, ktorí o to požiadajú emailom na qsl@szr.sk, cez stránku QSL služby na www.hamradio.sk, alebo telefonicky 0903 860235 (OM3JW). Termín uzávierky je 13.11.2018. Samozrejme, členovia SZR budú môcť na stretnutí odovzdať QSL službe aj svoje QSL lístky.

DVD TATRY 2018 Pri príležitosti stretnutia bude vydané DVD TATRY 2018. Na DVD nájdete tieto témy: QRM eliminátor od Tona OM3LU, Digimód FT8 a veci okolo (prezentácia Milana OK1DMP), 3D tlač v rádioamatérskej praxi (prezentácia Janka OM2JU), Stavebnice transceivrov QCX a QSX (prezentácia Ondra OM4DW) a prezentácia o diplomových programoch WFF a SOTA od Rada OM2ZZ. Ako je už zvykom, DVD obsahuje aj bonusovú časť, v ktorej nájdete veľké množstvo kníh, časopisov a iných publikácií o technike, anténach a rádioamatérskej prevádzke. DVD TATRY 2018 si budete môcť zakúpiť vo výstavnej sále v stánku SZR za 4,00 €.

Z dejiska stretnutia bude vysielať príležitostná stanica OM44TATRY, pripomínajúca, že ide už o 44. ročník stretnutia. Stanica bude nainštalovaná vo výstavnej sále hotela SATEL a prítomní rádioamatéri budú môcť z nej vysielať. Prvý raz sa stanica ozve vo štvrtok 15.11. o 16,00 SEČ na 3768 kHz, keď budú odvysielané pravidelné štvrtkové správy Slovenského zväzu rádioamatérov. Po správach bude možné so stanicou nadviazať spojenie. OM44TATRY bude v činnosti do soboty 17.11. približne do 15,00. QSL lístky bude vybavovať OM2FY.

Súčasťou sobotňajšieho hamfestu bude aj tradičná tombola. Ceny do tomboly zatiaľ prisľúbili: SZR, Sound Design, ANICO, pmr.hu.. Chcete venovať cenu aj vy? Máte niečo, čo nepotrebujete, no iným sa to môže hodiť? Alebo máte niečo z vlastnej produkcie? Kontakt na organizátorov: szr@szr.sk, tel. 0905 533719.

_________________________________________________________

V piatok večer o 19,00 h. začne verejné zasadnutie stretnutie koordinačného centra ARESu. Nový predseda ARES komisie Stano OM8ST bude informovať o aktivitách ARESu od posledného stretnutia a predstaví svoje plány vo funkcii.

V sobotu začína odborný program prvou prednáškou už o 9,30 h. Budú ju mať Fero OK1NOF spolu s Tonom OM3LU na tému QRM eliminátor. Ako všetky Ferove projekty, aj tento je zaujímavý a navyše, v súčasnej dobe výskytu mnohých druhov rušenia, aj veľmi aktuálny.

Potom o 10,20 h. bude nasledovať prezentácia možností aké ponúka 3D tlač pre rádioamatérov. Jano OM2JU prinesie praktické ukážky čo všetko sa dá na 3D tlačiarni vyrobiť a prezradí ako na to.

Ako poslední pred obedňajšou prestávkou vystúpia o 11,15 h. Rado OM2ZZ, Ondro OM4DW a Braňo OM2FY a predstavia diplomové programy WFF a SOTA. Všetci traja patria v tejto oblasti medzi najaktívnejších slovenských aktivátorov. Určite však uvítajú, ak svojimi skúsenosťami prispejú aj ďalší z účastníkov. Vítané budú najmä názorné ukážky WFF a SOTA výbavy, ktoré môžu byť inšpiráciou pre druhých.

Po obede bude o 13,00 h. tradičné VKV fórum s našim VKV manažérom Rasťom OM3BH. Rasťo, ako člen pracovnej skupiny IARU pre VKV kontesty, bude mať určite čo povedať o novinkách v tejto oblasti.

O 14,00 h. príde na rad príťažlivá prednáška na v súčasnosti veľmi aktuálnu tému digimódu FT8 a všetkého čo s tým súvisí. Povedie ju Milan OK1DMP, ktorý sa digimódom venuje už veľa rokov a je fundovaným odborníkom v tejto oblasti.

Nemenej zaujímavou bude aj prednáška Ondra OM4DW o 15,00 h., ktorý predstaví stavebnicu QRP transceivra QCX. Svojou koncepciou vyvolal transceiver mimoriadny ohlas medzi konštruktérmi. Ondro prinesie aj prvé informácie o transceivri QSX, ktorý je pokračovateľom QCX od rovnakého autora.

No a potom už bude nasledovať vyvrcholenie sobotňajšieho odborného programu v podobe DX fóra s dvoma príťažlivými prezentáciami. Najprv o 16,00 vystúpi Ľubo OM5ZW a porozpráva o svojej len pred nedávnom skončenej expedícii na Vanuatu YJ0GC. A po ňom príde skutočný zlatý klinec programu – prezentácia jednej z najvýznamnejších svetových DX expedícií tohto roka, expedície na ostrov Baker KH1/KH7Z. Prezentovať bude priamy účastník expedície Tomi HA7RY.

Tohtoročný odborný program stretnutia je mimoriadne zaujímavý a veríme, že každý účastník si v ňom nájde niečo pre seba.

www.hamradio.sk

Zdieľať na: