Expedícia Novohrad alebo Ako sa Dva guľáše na Troch Chotároch varili…

Cébéčko je skutočne zaujímavý koníček. Predstava urobiť spojenia s ľuďmi, ktorých nepoznáme je fascinujúca. Niektorým z nás to však nestačí a túžime spoznať sa, ako sa hovorí „na video“…

Presne z tohto dôvodu niekedy dávnejšie vzišla myšlienka, že urobme niekde spoločné portejblové vysielanie, kde všetci prídeme, spoznáme sa, navaríme nejaký guľášik, opečieme niečo a dobre bude… Presne tak sa aj stalo a druhý novembrový víkend sme sa všetci spoločne stretli na chate neďaleko kóty Tri Chotáre vo Veporských Vrchoch v kraji zvanom Novohrad. Presne podľa kraja si Pavol Turičky zvolil aj názov svojej expedície. V sobotu o 10 hodine sme sa podľa dohody stretli s FormatomX V.Krtíš na motoreste Halier a pokračovali sme smer Turičky. Tam sme sa stretli a spoznali s Pavlom Turičky a vyrazili na miesto vysielania. Neboli sme v kompletnej zostave, ale ďalší mali doraziť, čo nevidieť.

Nakoľko sa v novembri dosť rýchlo stmieva, okamžite po príchode na miesto sme sa dali do prípravy guľášu. Cyro Zvolen začať krájať mäso. Ja (Števo Zvolen) som sa vrhol na cibuľku, zatiaľ čo FormatX sa staral o náš pitný režim Krtíšskym červeným vínkom. Hneď na to dorazil Dušan Kotmanová s Ľubom Lučenec a nastal prvý problém. Každý doniesol mäso a usúdili sme, že všetko mäso do jedného kotla nevôjde. Keďže sme však zo Zvolena trepali druhý kotol, rýchlo padlo rozhodnutie, že mäso domov brať nebudeme a navaríme guľáše dva.

Zatiaľ čo sa guľášiky varili rýchlo sme sa dali do stavby antén. Ako prvá prišla na rad Pavlova anténa HB9CV. Videl som už pomerne dosť veľa prevedení tejto antény. Udivuje ma, koľkými spôsobmi sa to dá. Samozrejme, aj táto bola úplne iná ako všetky doposiaľ. Už máme telefonické info, že na ceste sú aj ďalší účastníci z Fiľakova. Debaty pokračovali a nemali konca. Krátko sme podebatovali aj s pánom majiteľom chaty. Následne sme šli nájsť nejaký vhodný stožiar pre FormatX-ovu závesnú anténu. Konečne dorazila aj Exp. APOLLO v zložení Róbert Fiaľakovo a Tomáš Fiľakovo a dokončili sme stavbu HáBéčka. Na drevený stožiar sme zavesili závesku a ešte nás čakala stavba 5/8-ny. Po fotení sme sa pustili do stavby poslednej antény lambda 5/8. V pláne sme totiž mali porovnávanie troch antén a rôzne testy týchto antén v ostrej prevádzke. Pri stavbe 5/8-ny som sa opäť naučil čosi nové. Na pripevnenie antény ku stožiaru sa dá použiť aj obyčajný špagát. Pavol v chate zatiaľ zapojil vysielacie pracovisko a všetko bolo pripravené na štart. Podľa Google maps sme boli presne 780 metrov nad morom v lokátore JN98TM. Ako posledného sme vysielačkou navigovali na chatu Jana Žiar nad Hronom (Exp.CHOBOT), ktorý dorazil už za úplnej tmy. V chate sa každý venoval inému a napriek tomu spoločne. Niektorý sledujú hokej Slovensko-Rusko, iní, napr.  FormatX s Ľubom vysielajú. Pavol so Števom debatovali o počítačovom programe Denník CL6.

Z testov vyšla jasne najlepšie smerovka HB9CV, druhá polka a posledná záveska. FormatX však tvrdí, že táto anténa vraj chodí až od 600 km 🙂

Na spoločnej fotografii sme teda všetci. Horný rad zľava: Exp.KRTKO (FormatX Veľký Krtíš), Exp.MAFIA (Števo Zvolen), Ľubo Lučenec, Exp.DRÁČIK (Dušan Kotmanová), Exp.APOLLO (Róbert Fiľakovo) a Exp.NOVOHRAD (Pavol Turičky). Dolný rad zľava: Exp.APOLLO (Tomáš Fiľakovo) a Exp.MAFIA (Cyro Zvolen).

             

Na pásme bolo cítiť, že už nie je leto. Portejblistov bolo málo a hneď druhé spojenie s Exp.ECHO na Machnáči zostalo naše najdlhšie. Napriek tomu sa ozvali všetci skalní z okolia a z tých vzdialenejších Dušan Dolný Pial, Stará Vrana Nitra a tesne pred polnocou aj Jozef Vráble. Vymysleli sme aj súťaž pre Denisu Rapovce, či spozná po hlase všetkých ôsmych členov expedície. Spoznala na prvý raz úplne všetkých!!! A potom sa debatovalo až neskorej noci.

Ráno ma zobudili česky hovoriace hlasy z rádiostanice. Dobehol som dole a spoznal Frantu Bransouze ako aj niektorých kolečkárov na Kotlíku Trnky Brnky. Na žiadneho z nich sme sa však nedobúchali, ale to nebolo pri tejto akcii vôbec dôležité. Celá akcia dopadla výborne a po desiatej ráno sa jednotliví účastníci začali poberať domov. Opäť sme spoznali ďalších z pásma, ktorých sme dosiaľ poznali iba po hlase a už teraz sa tešíme na letnú akciu, ktorú sme si spolu dohodli. Ďakujeme Pavlovi Turičky za vybavenie chaty ako aj za pozvanie na túto výbornú jesennú aktivitu.

Kiež by sme sa raz na podobnej akcii stretli všetky Slovenské portejblové expedície!!!

73 Števo Zvolen SK-525
Článok je uverejnený na www.scbr.sk

Zdieľať na: