Rádioamatérske prevádzače dostupné aj na Zello

Vážení a milí priaznivci rádiového vysielania žijeme v časoch, kedy v našich rukách alebo rukách našich detí vidíme omnoho častejšie používanie mobilných telefónov na rôzne účely a s pomocou rôznorodých aplikácií ako inokedy. V poslednej dobe sa čoraz častejšie stretávame my, priaznivci rádiového vysielania s aplikáciami, ktoré nám približujú webové rozhranie k našim vysielačkám. Jednou takou obľúbenou aplikáciou je aj Zello PTT Walkie Talkie.

Táto bezpochyby zaujímavá aplikácia nás zaujala svojím využitím v rádiokomunikačnej technike a tak sme začali experimentovať. Pozháňali sme si rádiostanice, zánovný notebook, vytvorili sme patričný HW na prepojenie PC s rádiostanicou a doladili komunikáciu medzi obidvomi prvkami. Testovacia prevádzka prebiehala v rádiovom segmente CB 27 MHz na kanáli č. 20 a kanálom CB 27 MHz Slovakia v aplikácii Zello. Počas testovacej prevádzky sme priebežne dolaďovali audio vstup-výstup ako aj PTT cestu. Zhruba po týždňovom laborovaní a nastavovaní sme sa uspokojili s jeho prevádzkou a spustili ho do ostrého užívania v októbri 2017. Tento nástroj na diaľkovú komunikáciu sa medzi nami košičanmi veľmi rýchlo udomácnil a stal sa neoddeliteľnou súčasťou denného používania CB pásma a aplikácie Zello. Po priaznivých ohlasoch zo strany používateľov tohto systému sme sa rozhodli o pripojenie aj rádioamatérskeho prevádzača OM0OVT Makovica. Vzhľadom na nutnosť ďalšieho rozšírenia o HW sme pristúpili ku dobrovoľnej zbierke na vykrytie nákladov prostredníctvom občianskeho združenia EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém a na jeho stránke www.emcomm.sk sme uverejnili oznam o dobrovoľnej zbierke ako aj o čísle účtu, na ktorý môžu darcovia zasielať svoje ľubovoľné príspevky. Na naše prekvapenie sa zbierka veľmi ujala a už za pár dní sme mali vyzbieranú potrebnú sumu na kompletnú realizáciu ako aj prevádzkovú réžiu. Prevádzač Makovica je jedným z najobľúbenejším prevádzačom na východe Slovenska. Má strategické umiestnenie s excelentným dosahom v rádiuse niekoľkých desiatok kilometrov. Vďaka prepojeniu Makovice a Zella sa z tohto prevádzača stal zo dňa na deň „svetový“ prevádzač. Naši priatelia, rádioamatéri si nevedia vynachváliť možnosť ostať v spojení s domovinou a urobiť tak exotické, aj keď netradičné spojenia z ktoréhokoľvek miesta na zemeguli.

Po veľkých ohlasoch a kladných referenciách nás nasledovali aj v Bratislave a Snine miestni rádioamatéri. Toho času sú už v prevádzke prevádzače OM0OUB v Bratislave a OM0OUW v Snine. Veríme, že aj ostatní šikovní rádioamatéri pôjdu týmto trendom a pospájame tak všetky rádioamatérske prevádzače na Slovensku. Naše poďakovanie patrí rádioamatérom OM8ADF Karolovi ako vývojárovi, OM8KT Martinovi ako realizátorovi a sysopovi a samozrejme hlavne našim darcom a prispievateľom v zbierke, bez ktorých by sme to takto expresne neurobili.

OM8WW Branislav, Prezident EmComm, www.emcomm.sk

Zdieľať na:

1 thought on “Rádioamatérske prevádzače dostupné aj na Zello

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *